Priština, 28. jun 2026. 09:08
Nakon oko 20 godina uspešnog rada Univerziteta u Prištini, godine 1989-1990 označile su početak neuništivih srpskih napora da unište visoko obrazovanje na Kosovu.
Dolaskom Slobodana Miloševića na čelo Srbije, albansko školstvo na Kosovu, a posebno Univerzitet u Prištini, pretrpelo je velike udarce koji su doveli do ozbiljnog ugrožavanja, sa obimom uništenja albanskog obrazovanja.
Srpska nacionalistička vlada bila je posvećena promeni i zabrani albanskog školstva na Kosovu.
Situacija na univerzitetu počela je da se pogoršava, pored situacije širom Kosova.
Univerzitetski centar više nije bio utočište za albanske studente ili profesore.
Čim se završio letnji semestar akademske 1990/91. godine, 28. juna 1991. godine, Skupština Republike Srbije uvela je nasilne mere Univerzitetu u Prištini.
Tokom nove akademske godine, nasilno rukovodstvo, u kojem su dominirali srpsko-malezijski kadrovi, povećalo je broj studenata za 923 studenta, uglavnom srpskih studenata dovedenih iz raznih delova Srbije i Crne Gore.
21. avgusta 1991. godine, Helsinška grupa u Beču izdala je saopštenje u kojem je navela da albansko obrazovanje na Kosovu više ne postoji i da ga je Srbija uništila. Međutim, početkom 1992. godine namerava se da se pronađu mogućnosti i oblici da albanske škole počnu da budu aktivne.
14. februara 1992. godine, Univerzitet u Prištini je objavio da će 17. februara iste godine početi nastava na univerzitetskom nivou u matičnim školama.

Pripreme se nastavljaju, poljoprivrednici i stručnjaci očekuju visoke prinose od žetve
„Arhiva 37. brigade, ključna za razjašnjenje sudbine nestalih tokom rata na Kosovu“
Saobraćaj zabranjen u Gračanici
Kosovska carina deo najvišeg foruma za donošenje odluka Svetske carinske organizacije
Institut za javno zdravlje apeluje na oprez zbog visokih temperatura tokom vikenda
Konkurencija: Srbija nastavlja da blokira rasvetljavanje sudbine nestalih, osumnjičeno je još 58 žrtava u Batajnici
35 godina nasilnih mera Srbije na UP