Tirana, 31. oktobar 2025.
Bivši premijer Albanije, Fatos Nano, preminuo je u petak u 73. godini života.
On je prethodnih dana bio hospitalizovan u jednoj privatnoj bolnici u Tirani, gde se lečio zbog zdravstvenih problema. Već duže vreme imao je probleme sa plućima, a njegovo zdravstveno stanje se pogoršalo poslednjih dana, javlja albanski javni servis.
Smrt bivšeg premijera Fatos Nanoa izazvala je brojne reakcije u albanskoj politici, kako sa leve, tako i sa desne strane. Predsednik Bajram Begaj ocenio je ulogu socijalističkog lidera Fatos Nanoa tokom tranzicije zemlje, kao i reformsku i liberalnu politiku koju je sprovodio tokom svog političkog angažmana.
„Sa dubokom tugom sam primio vest o smrti Fatos Nanoa, socijalističkog lidera i vođe albanskog tranzicionog perioda devedesetih i dvehiljaditih godina. Fatos Nano će ostati upamćen kao liberalni i reformski lider. Saučešće upućujem njegovoj porodici, kao i brojnim prijateljima i poštovaocima. Nezaboravan“, napisao je Begaj u poruci saučešća.
Šef poslaničke grupe Socijalističke partije, Tauljant Balla, izrazio je saučešće povodom smrti bivšeg lidera socijalista Fatos Nanoa. U svojoj poruci on je istakao doprinos bivšeg lidera, naglasivši da je Nano modernizovao Albaniju modernizujući partiju.
„Danas smo izgubili predsednika Nanoa. Uvek ćemo se sećati prvog predsednika Socijalističke partije Fatos Nanoa zbog njegovog odlučujućeg doprinosa tokom četrnaest godina, kada Socijalistička partija nije odstupila ni trenutak od nacionalnog interesa, što je postalo čvrsta linija našeg ponašanja i učinilo nas jedinstvenima među političkim partijama u Albaniji. Fatos Nano je modernizovao Albaniju modernizujući partiju. Hvala ti za priliku da naučim mnogo od tebe. Počivaj u miru, šefe“, napisao je Balla.
Za poslanika PS-a, Eriona Brače, Fatos Nano je čovek koji je obnovio albansku levicu.
„Fatos Nano, čovek koji je obnovio albansku levicu, upravo je preminuo! Počivaj u miru i hvala ti za sve!“, napisao je Brače.
Iz redova demokrata reagovao je poslanik Tritan Šehu, koji je putem društvenih mreža izrazio saučešće povodom smrti bivšeg lidera socijalista.
„Iskreno saučešće povodom gubitka gospodina Fatos Nanoa! Gubitak za socijalističku porodicu. Gubitak za albansku politiku. Saučešće njegovoj porodici, koja ovaj gubitak oseća najdublje. Njegovim saradnicima tokom godina, prijateljima i kolegama – saučešće!“, poručio je Šehu.
Lider Agrarno–ekološke partije rekao je da je Fatos Nano bio čovek koji je ostavio dubok trag, koji nije znao da se sveti, već da prašta.
„U životu čovek upozna mnogo ljudi, ali ne ostavljaju svi dubok trag kao majka, otac ili porodica. Jedan čovek kojeg nikada neću zaboraviti bio je Fatos Nano. Čovek rođene inteligencije i dubokog znanja. Vodila ga je ljubav prema ljudima. Nije znao da se sveti, ali je znao da prašta. Albanci su imali sreću što su u teškom periodu imali tolerantnog, socijalno-liberalnog i učenog čoveka poput njega. Počivaj u miru, moj prijatelju. Neka ti je laka zemlja“, napisao je Duka.
Poslanik PS-a, Damian Điknuri, napisao je da će Nano ostati upamćen kao čovek snažnih bitaka i odluka, ali i kompromisa i dogovora, kao najefikasnijeg načina bavljenja politikom.
„Svojim liberalnim modelom vodio je Socijalističku partiju i albansku levicu u celini, pretvarajući je u zdravu, modernu i progresivnu političku snagu. Kao premijer, Fatos Nano je vodio zemlju u teškim trenucima, kada je trebalo ponovo izgraditi državu koja je bila na kolenima u svim njenim segmentima. Čovek borbi i snažnih odluka, ali i kompromisa i dogovora kao najefikasnijeg sredstva politike. Iskreno saučešće porodici, prijateljima i poštovaocima“, napisao je Điknuri.

Pripreme se nastavljaju, poljoprivrednici i stručnjaci očekuju visoke prinose od žetve
„Arhiva 37. brigade, ključna za razjašnjenje sudbine nestalih tokom rata na Kosovu“
Saobraćaj zabranjen u Gračanici
35 godina nasilnih mera Srbije na UP
Kosovska carina deo najvišeg foruma za donošenje odluka Svetske carinske organizacije
Institut za javno zdravlje apeluje na oprez zbog visokih temperatura tokom vikenda