Priština, 30. april 2026. 14:53
Dve i po godine nakon srpskog terorističkog napada u Banjskoj, počinioci su dobili zasluženu kaznu. Dvojica Srba umešanih u ovaj slučaj, gde je preminuo narednik Afrim Bunjaku, dobili su doživotne kazne zatvora, dok je treći osuđen na 30 godina zatvora.
Ova odluka se traži već više od dve godine, a ovaj slučaj su čak mnogo puta pominjali i međunarodni zvaničnici, koji su ga kao takav osudili. Svi su bili zadovoljni odlukom suda na Kosovu da ih osudi.
Ali, hoće li takva odluka zaustaviti Srbe da organizuju ovakve događaje, kada se zna da je Banjska mnogo puta pominjana i da bi se to moglo ponoviti? Hoće li se Srbija uveriti da pravda na Kosovu postoji i da Kosovo može da deluje kao nezavisna i moćna država?
U vezi sa ovim pitanjem, stručnjaci za bezbednost su izneli svoje stavove.
Odluka se vidi kao snažna poruka protiv destabilizacije, ali rizik ostaje bez međunarodnog pritiska.
Tako, stručnjak za bezbednost, Fidair Beriša, za „Bota Sot“ ocenjuje da je presuda u slučaju Banjska dokaz da Kosovo funkcioniše kao pravna država i ne toleriše destabilizujuće akcije.
„Presuda u slučaju Banjska je jasna poruka da je Republika Kosovo pravna država za sve i ne toleriše da takve organizacije ostanu nekažnjene“, naglasio je.

Hadžiu: Kosovsko-albanska matematička olimpijada, primer saradnje
Pripreme se nastavljaju, poljoprivrednici i stručnjaci očekuju visoke prinose od žetve
„Arhiva 37. brigade, ključna za razjašnjenje sudbine nestalih tokom rata na Kosovu“
Saobraćaj zabranjen u Gračanici
35 godina nasilnih mera Srbije na UP
Kosovska carina deo najvišeg foruma za donošenje odluka Svetske carinske organizacije