Priština, 3. novembar 2025.
Od 1. novembra je ponovo uspostavljen režim slobodnog prelaska između Kosova i Albanije, bez graničnih kontrola za vozila sa tablicama Kosova i Albanije. Odluka, koja je stupila na snagu početkom meseca, biće na snazi do kraja februara 2026. godine.
Prema odluci nadležnih organa, kontrole će i dalje važiti samo za vozila sa stranim tablicama, dok će građani Kosova i Albanije moći da prelaze granicu bez zadržavanja i administrativnih procedura.
Prema informacijama koje prenosi ABC News Albania, ova odluka je deo šireg sporazuma o slobodi kretanja između dve zemlje, koji ima za cilj olakšavanje kretanja ljudi i robe, posebno tokom perioda pojačanog saobraćaja i turističke sezone.
Sporazum predviđa dve godišnje faze slobodnog prelaska:
• od 1. maja do 30. septembra,
• i od 1. novembra do 28. februara.
Na taj način, građani Kosova i Albanije sada ukupno devet meseci u godini uživaju mogućnost prelaska granice bez ikakvih kontrola – što se smatra jednim od najkonkretnijih koraka u jačanju odnosa i regionalne saradnje između dve države.
Ova praksa, koja je prvi put primenjena pre nekoliko godina, pokazala se kao uspešan model u olakšavanju kretanja ljudi i robe, kao i simbol zajedničke političke volje Tirane i Prištine za dublje povezivanje.

Hadžiu: Kosovsko-albanska matematička olimpijada, primer saradnje
Pripreme se nastavljaju, poljoprivrednici i stručnjaci očekuju visoke prinose od žetve
„Arhiva 37. brigade, ključna za razjašnjenje sudbine nestalih tokom rata na Kosovu“
Saobraćaj zabranjen u Gračanici
35 godina nasilnih mera Srbije na UP
Kosovska carina deo najvišeg foruma za donošenje odluka Svetske carinske organizacije